Co čeká trhy v roce 2024?

Mějte přehled o nejdůležitějších událostech na trhu v nadcházejících měsících díky našemu Tržnímu výhledu pro rok 2024.

 

Stáhněte si bezplatný e-book a zjistěte:

  • Podaří se na Wall Street udržet růst nastartovaný boomem umělé inteligence?
  • Je inflace příběhem minulosti?
  • Co lze očekávat v geopolitické oblasti?
  • Jaké jsou vyhlídky pro komodity?
Stáhnout e-book

Makroekonomické a geopolitické pozadí

Ekonomické prostředí je pro každého investora – ať už krátkodobě či dlouhodobě zaměřeného – zásadní. V posledních několika letech vzrostl také význam geopolitických trendů. Z tohoto důvodu začínáme náš report výhledem na ekonomickou a geopolitickou situaci.


Čeká nás tzv. „soft landing“ neboli „měkké přistání“?

Hospodářská situace byla v posledních letech velmi nestabilní. Již zralý hospodářský cyklus byl přerušen pandemií COVID a vším, co následovalo: masivními stimuly, inflací a následným zvyšováním úrokových sazeb. Pochopitelně se objevily obavy, že toto zpřísnění měnové politiky může vést k recesi, a tyto obavy trhy výrazně ovlivnily. Zatím však bylo hospodářské zpomalení omezené a některé ukazatele dokonce naznačují, že zpomalení je již za námi.

To platí pro ukazatele podnikatelské aktivity, ale více než cokoli jiného je odolná spotřebitelská poptávka.
 
Ano, reálné tržby v posledních dvou letech víceméně stagnovaly, ale jsou stále nad dlouhodobým trendem, protože čísla za rok 2021 byla nafouknuta silnými stimuly. Ačkoli ukazatele spotřebitelské důvěry zůstávají utlumené a objevují se názory, že dodatečné úspory z období stimulace se již vyčerpaly, v tvrdých datech se to zatím neodráží. Nenechme se mýlit, stále jsme těsně po nejagresivnějším cyklu zpřísňování sazeb za více než čtyři desetiletí, takže rizika tu jsou, ale americká ekonomika je zatím překvapivě odolná. A pokud Fed dokáže v příštím roce výrazně snížit sazby, mohlo by to USA zachránit před vážnějším zpomalením.

„Měkké přistání americké ekonomiky je základním scénářem výhledu tvůrců hospodářské politiky pro příští rok. Ten letošní potvrdil, že je největší hospodářství světa relativně odolné vůči vysokým úrokům. Rok 2024 by měl sice přinést jejich snížení, nedostaneme se však až na úrovně odhadované neutrální sazby. Budeme pečlivě sledovat spotřebitele. „Pandemické nadúspory“ jsou vyčerpány, reálné disponibilní příjmy domácnosti stagnují, u některých rozpočty klesnou vinou obnovy splátek studentských půjček, banky i s ohledem na některé úvěrové delikvence nepřistoupí k výraznému uvolnění podmínek úvěrování. To vše je rizikem nad očekávání slabší spotřebitelské poptávky, která by mohla vést nejen ke slabším firemním ziskům, ale i k dalšímu propouštění. Z měkkého přistání by se tak stále mohlo stát o něco tvrdší přistání.“

Získejte přístup k e-booku

Finanční nástroje, které nabízíme, jsou rizikové. Investujte zodpovědně.

Finanční nástroje, které nabízíme, jsou rizikové. Investujte zodpovědně.

Finanční nástroje, které nabízíme, jsou rizikové. Investujte zodpovědně.